Květen 2016

Návštěva partnerů Erasmus v České republice

23. května 2016 v 16:56 | Mgr. Vendula RulcováVe dnech 9.5.-14.5. 2016 se na naši rodnou Hanou sjela skupina žáků a kantorů ze Španělska, Rumunska, Itálie a Turecka. Za Českou republiku se projektu zúčastnily žákyně VM1, GOM1 a AKČ2 a za učitelský sbor Mgr. Vendula Rulcová, Mgr. Jiří Žižlavský a Mgr. Kateřina Skladaná. Týdenní návštěva probíhala v rámci projektu:

"Lets say STOP! Gender discrimination in education."

Během návštěvy žáci absolvovali workshop výroby masek, sehráli loutkové představení na motivy hry Dívčí válka, navštívili radnici a významné olomoucké památky a poznali Olomouc z raftu.

Do programu také náležely výlety do Lednicko- valtického areálu, kde všem vyrazila dech krása místního zámku, skleníků a minaretu. Poslední výlet patřil Ostravě, kam jsme zavítali, abychom si vyzkoušeli technické i netechnické přístroje v místním Světu techniky a navštívili železárenský areál ve Vítkovicích. Program byl nabitý a účastníci spokojení. Obzvláště ocenili českou kuchyni a naši vyhlášenou pohostinnost. Navázala se nová přátelství a procvičila se angličtina. Takže se těšíme naviděnou v Itálii a Turecku.

https://www.youtube.com/watch?v=WWao0HoKQ74

Students research about gender discrimination

2. května 2016 v 14:39 | Vendula Rulcová
At the beginning of March students of our school carried out a survey on gender and women ´s discrimination. There were about 100 people answering the following questions.
1. WHAT IS MEANT BY GENDER?
2. IN WHICH AREAS ARE WOMEN IN THE CZECH REPUBLIC DISCRIMINATED?
3. DO YOU KNOW ANY CZECH WOMEN WHO TOOK PART IN AN EMANCIPATIONAL MOVEMENT FOR WOMEN OR IN GENERAL ?
4. DO YOU THINK WOMEN IN THE CZECH REPUBLIC SUFFER FROM DICRIMINATION IN EDUCATION?
Results:
1. 60% of respondents answered correctly that gender refers to the economical,social and cultural attributes and opportunities associated with being male and female. 40% of respondents were not able to answer the question.
2. The most frequents replies were as follows:
- at work, women´s earnings are lower than men´s for the same job position
- in companies, men usually have higher positions
- in army
- 30% of respondents think that women are not discriminated in any areas
3. The most often mentioned names were Božena Němcová, Karolína Světlá, Magdalena Dobromila Rettigová, 50% of respondents didn´t know a woman representing emancipational movement
4. All respondents replied that women aren´t dicriminated in education in the CR